6111 Sayı No’lu SGK Teşviği

Her sektörde en önde gelen şirket maliyetlerinin başında insan kaynakları gelmektedir. İnsan kaynaklarından doğrudan edilebilecek ve edilen tasarruflar işletmeler için büyük önem taşımaktadır. İstihdamı artırmak buna bağlı olarak ekonomiyi canlandırmak için devlet tarafından işveren firmalara bir takım istihdam teşvikleri verilmektedir. Bu teşviklerden birisi 2011 Mart ayında yayınlanıp 2015 yılında 5 yıl daha uzatılan ve 2020’ye kadar geçerli olan 6111 sayılı kanundur.

6111 sayılı kanun kapsamında kadın ve gençlerin istihdamının teşvik edilmesi amacıyla işverenler, çalıştırdıkları uygun personeller için 5510 sayılı %5 indirim teşvikine ilave olarak %15,5 daha teşvik alarak toplamda %20,5 oranında tasarruf sağlayabilirler.

6111 sayılı kanun teşviğinde ücret kısıtlaması olmaksızın elde edilen kazanç, işverene, uygun her bir personeli için yılda 2,5 brüt maaş tasarrufu sağlamaktadır. 6111 sayılı kanun teşviği çalışan sayısı fazla olan işyerlerinde önemli kazançlar sunmaktadır. Herhangi bir maliyete katlanmadan ve yatırım yapmadan elde edilen bu tasarrufa, cirosal karşılığı ile incelendiğinde önemli rakamları net kar olarak kazanmak mümkün hale gelmektedir.

Size bu konuda yardımcı olabilmek ve çözüm ortağınız olabilmek için Boğaziçi Mevzuat Denetim ve Danışmanlık firması olarak geliştirdiğimiz yazılım ile içinden çıkılması güç bir sisteme sahip olan 6111 sayılı kanunun kapsadığı teşvik uygulamalarında, en isabetli teşvikten yararlandırma sistemiyle şirketlerinize çok önemli kazançlar sunmaya hazırız.